R E K L A M A

Komisja Europejska nałożyła olbrzymią grzywnę na Google

Opublikowane:
Autor: Jolanta Szczepaniak
fot. Android

Komisja Europejska nałożyła miliardową grzywnę na firmę Google za naruszenie unijnych przepisów ochrony konkurencji. Chodzi o nielegalne praktyki dotyczące urządzeń mobilnych z systemem Android, mające na celu wzmocnienie dominującej pozycji wyszukiwarki internetowej Google.

Komisja Europejska nałożyła grzywnę w wysokości 4,34 mld euro na firmę Google za naruszenie unijnych przepisów ochrony konkurencji. Otóż według przedstawicieli Komisji od 2011 roku Google nakłada niezgodne z prawem ograniczenia na producentów urządzeń z systemem Android i operatorów sieci komórkowych, aby ugruntować swoją przewagę na rynku wyszukiwarek internetowych.

Jak możemy przeczytać w oficjalnym komunikacie, w szczególności Google:

  • nałożył na producentów wymóg preinstalowania aplikacji wyszukiwarki Google i przeglądarki internetowej (Chrome) jako warunek uzyskania licencji na aplikację sklepu Google'a (Play Store);
  • wypłacił niektórym dużym producentom i operatorom sieci komórkowych korzyść finansową za to, że preinstalowali na swoich urządzeniach wyłącznie aplikację wyszukiwarki Google;
  • uniemożliwił producentom chcącym preinstalować aplikacje Google'a sprzedaż choćby jednego inteligentnego urządzenia mobilnego działającego na alternatywnych wersjach Androida, które nie zostały zatwierdzone przez Google.

Dodajmy, ze jest to najwyższa kara finansowa w historii. Oczywiście Google nie zgadza się z zarzutami Komisji, zaś CEO firmy, Sundar Pichai, wydał oświadczenie, w którym przekonuje, że Android daje większy wybór, a nie mniejszy. Amerykański gigant nie zamierza poddać się decyzji Komisji bez walki - zapowiedział odwołanie się od tej decyzji.

Na podstawie Komisja Europejska; czytane: 1246 razy.

Opublikowane:
Autor: Jolanta Szczepaniak

Ten artykuł nie ma jeszcze opinii. Bądź pierwszy i zapoczątkuj dyskusję!
Dodaj swoją opinię!
R E K L A M A

 Niestety, ale nie ma jeszcze żadnych opinii.

 Dodaj swoją opinię!