R E K L A M A

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Emoji

Opublikowane:
Autor: Jolanta Szczepaniak
fot. pexels.com

Emoji, które wyewoluowały z emotikonów, towarzyszą nam wszędzie, nadużywamy ich zwłaszcza w wiadomościach i mediach społecznościowych. Ale te proste grafiki na tyle zmieniły świat, że zasłużyły na własne święto.

Ojcem emotikonów jest Scott Fahlman, który już w 1982 roku w korespondencji elektronicznej użył ciągu znaków :-) i sugerował jego stosowanie jako oznaczenie żartów. Ale w praktyce emotki zostały spopularyzowane wiele lat później, wraz ze wzrostem popularności telefonów komórkowych i wiadomości SMS. Dziś to już małe dzieła sztuki, które wyrażą nie tylko nasze emocje, ale praktycznie można na ich podstawie stworzyć całą książkę (naprawdę, nawet jest do kupienia książka pt. Emoji Dick).

Klasyczne emotikony to zlepki 2-3 liter, np. :(, :-), :P. Dla niektórych to jednak nie było wystarczające. Japończycy poszli o krok dalej i stworzyli kaomoji, czyli bardziej rozbudowane emotikony w stylistyce mangi, np. (*^-^*), o(^-^)o. Kolejnym krokiem były już emoji, czyli obrazkowe odpowiedniki emotikonów. Ich twórcą jest Japończyk, pracujący dla NTT DoCoMo, Shigetaka Kurita. Zaprojektował pierwsze ideogramy bazujące wizualnie na mangowych postaciach i elementach życia codziennego - w ten sposób powstał pierwszy set emoji, zawierający 176 grafik w formacie 12x12 pikseli.

Obecnie emoji mają lepszą rozdzielczość, a ich zasób jest wielokrotnie większy - oficjalnie jest ich kilka tysięcy, a wciąż powstają nowe. I dziś obchodzimy ich dzień. Dlaczego dziś? Ponieważ ta konkretna data jest ikonką w kalendarzu iOS. Powód dobry jak każdy inny. A propo Apple - dziś ogłoszono, że w urządzeniach z logo nadgryzionego jabłka pojawi się, wraz z update'm softu, aż 70 nowych emoji.

Z kolei Google z okazji Światowego Dnia Emoji podzielił się ciekawymi statystykami, na przykład które emoji są najpopularniejsze:


Najpopularniejsze emoji na świecie (wg Google)
#1
#2
#3
#4
#5
#6
#7
#8
#9
#10
Face Blowing a Kiss on Google Android 8.1
Smiling Face With Heart-Eyes on Google Android 8.1
Red Heart on Google Android 8.1
Smiling Face With Smiling Eyes on Google Android 8.1
Loudly Crying Face on Google Android 8.1
Grinning Face With Smiling Eyes on Google Android 8.1
Winking Face on Google Android 8.1
Smiling Face With Sunglasses on Google Android 8.1
Grinning Face on Google Android 8.1

Niektóre z emoji są powszechnie używane w różnych językach, ale w niektórych językach pewne emoji są dużo popularniejsze niż w innych. Na przykład Włosi i Rosjanie przesyłają sobie nawzajem buziaki częściej niż użytkownicy innych języków. Użytkownicy wietnamskiego i tajskiego to prawdziwi fani emoji w ciemnych okularach. Wśród osób posługujących się klawiaturą w języku francuskim, portugalskim i holenderskim popularne są serca, a wśród użytkowników hindi - róże. Duńczycy, Szwedzi i Norwegowie lubią przesyłać sobie nawzajem uśmiechy, a Polacy, podobnie jak użytkownicy języka angielskiego i tureckiego, przepadają za emoji z całusem.

Na podstawie Google, Apple; czytane: 872 razy.

Opublikowane:
Autor: Jolanta Szczepaniak

Ten artykuł nie ma jeszcze opinii. Bądź pierwszy i zapoczątkuj dyskusję!
Dodaj swoją opinię!
R E K L A M A

 Niestety, ale nie ma jeszcze żadnych opinii.

 Dodaj swoją opinię!