R E K L A M A

Co nowego pojawi się w Androidzie P?

Opublikowane:
Autor: Jolanta Szczepaniak
Co wiemy o Androidzie P?
Co wiemy o Androidzie P?
fot. xda-developers

Od kilku miesięcy na rynku jest Android 8.0/8.1 Oreo. Nie zdobył on jednak znaczącej popularności, bowiem zainstalowany jest na 1,1% urządzeń z Androidem. A tymczasem pojawia się coraz więcej informacji o jego następcy.

Następca na razie znany jest jako Android P - może będzie to Pineapple, może Pistachio Ice Cream, a może jakiś inny deser na literę P. Kiedy się pojawi? prawdopodobnie podczas imprezy Google I/O 2018, która będzie miała miejsce jakoś w połowie maja 2018. Jako pierwsze aktualizację softu dostaną smartfony pod szyldem Google Pixel, możliwe też, że pierwsze urządzenia czołowych producentów z Androidem P zadebiutują podczas targów IFA 2018 w Barcelonie. A czego możemy spodziewać się pod względem funkcji?

W Androidzie P mają zostać wprowadzone zmiany wizualne interfejsu i pojawi się wsparcie dla ekranów, które mają u góry wcięcie. System zapewni też lepszą obsługę urządzeń o mniej standardowych formach (słyszeliśmy już o Samsungu Galaxy X ze składanym ekranem) i będzie mocniej zintegrowany z Google Assistant. Teraz pojawiły się nowe informacje.

Otóż Android P ma uniemożliwić aplikacjom pracującym w tle uzyskanie dostępu do kamery lub mikrofonu urządzenia. To ukłon w stronę bezpieczeństwa i nagminnie pojawiających się złośliwych aplikacji, które na różne sposoby usiłują śledzić użytkownika (oczywiście obok prób wyciągnięcia od niego pieniędzy). Ostatnio sytuacja taka nastąpiła z udziałem malware o nazwie GhostCtrl - aplikacja nagrywało audio i wideo z wielu urządzeń z Androidem bez zgody i świadomości użytkowników.

Trzeba jednak zauważyć, że w pewnych sytuacjach taka funkcja nie jest korzystna z punktu widzenia użytkownika - chodzi mianowicie o różne aplikacje antywłamaniowe, które (np. na zdalne żądanie użytkownika) zaczynają nagrywać obraz z kamer by uchwycić twarz złodzieja lub przynajmniej otoczenie, nie informując o tym fakcie osoby, która połasiła się na nie swoje urządzenie. Opisywana cecha Androida P sprawi, że tego typu aplikacje staną się bezużyteczne.

Na podstawie BGR; czytane: 2354 razy.

Opublikowane:
Autor: Jolanta Szczepaniak

Ten artykuł nie ma jeszcze opinii. Bądź pierwszy i zapoczątkuj dyskusję!
Dodaj swoją opinię!
R E K L A M A

 Niestety, ale nie ma jeszcze żadnych opinii.

 Dodaj swoją opinię!