R E K L A M A

Asystent Google po Polsku? Nie bądźmy zbyt optymistyczni

Opublikowane:
Autor: Adam Łukowski
Zdjęcie z tweeta V. Makarenki
Zdjęcie z tweeta V. Makarenki
fot. Vadim Makarenko na Twitterze

Właściwie, przyzwyczailiśmy się do tego, że Asystent Google nie rozumie po polsku. Mamy jeden z najtrudniejszych języków na świecie, ale może wkrótce cyfrowy asystent pozna jego zawiłości...?

Informację na ten temat opublikował na Twitterze Vadim Makarenko, szef serwisu BIQdata. Opublikował on zdjęcie slajdu przestawiającego mapę nowych lokalizacji, w których ma funkcjonować Asystent Google. Wśród nich jest Polska, a także Rosja czy kraje skandynawskie. Makarenko w swym tweecie stwierdza dość kategorycznie: "Asystent głosowy Google zacznie mówić po polsku w 2018 roku". Chyba powinniśmy się cieszyć, prawda?

Na podstawie widocznej na zdjęciu grafiki, trudno jednoznacznie przesądzić, czy chodzi o pełną obsługę języka polskiego, czy też po prostu - jak słusznie zauważył @mironnurski - usunięcie blokady regionalnej. Sam autor posta, Vadim Makarenko, pisze poniżej, iż usłyszał później od przedstawicielki Google, że mapa ma jedynie charakter poglądowy. Może to oznaczać, że trwają prace nad poszerzeniem zakresu możliwości Asystenta w naszym kraju, ale nie musi to być jednoznaczne z integracją językową. Biorąc pod uwagę stopień skomplikowania naszego języka, który bywa trudny nawet dla rdzennych mieszkańców Polski, raczej nie liczyłbym na powstanie jakiegokolwiek asystenta głosowego po polsku. Ani od Google, ani Apple czy jakiejkolwiek innej firmy. Ale może się mylę? Nie należy całkowicie wykluczać, że Google rzeczywiście uruchomi polskojęzyczną wersję asystenta. Czy faktycznie tak się stanie - dowiemy się zapewne podczas majowej konferencji Google I/O 2018.

Na podstawie informacji @sardanapal; czytane: 1400 razy.

Opublikowane:
Autor: Adam Łukowski

Ten artykuł nie ma jeszcze opinii. Bądź pierwszy i zapoczątkuj dyskusję!
Dodaj swoją opinię!
R E K L A M A

 Niestety, ale nie ma jeszcze żadnych opinii.

 Dodaj swoją opinię!