R E K L A M A

Jesteś w Play - nie możesz edytować Wikipedii

Opublikowane:
Autor: Jacek Filipowicz

Jeden z naszych czytelników przysłał nam informację, że Wikipedia zdecydowała się na blokadę edycji artykułów przez użytkowników sieci Play. Embargo wydaje się być uzasadnione, choć stosowanie odpowiedzialności zbiorowej może być dyskusyjne.

Szkodniki w Sieci to nie nowość. Różne serwisy radzą sobie z nimi na różne sposoby, nierzadko stosując metody bardzo kategoryczne; uzasadnione tam, gdzie dobrem nadrzędnym zdaje się być dobro ogółu użytkowników. Jako powody tak drastycznych kroków Wikipedia podaje:

  1. uporczywe wandalizmy
  2. groźby karalne w stosunku do innych użytkowników
  3. liczne wypowiedzi propagujące postawy nazistowskie, gloryfikujące zbrodniarzy
  4. obrażanie innych użytkowników
  5. używanie w wypowiedziach wulgaryzmów oraz usuwanie zawartości stron (zarówno w artykułach encyklopedycznych, jak i na stronach wikipedystów) dokonywane z zakresów adresów IP przyznanych usłudze internetu mobilnego sieci Play
  6. brak reakcji ze strony operatora na e-maile zwracające uwagę na tę szkodliwą działalność

To nie pierwsza blokada, jaką Wikipedia stosuje wobec złośliwych użytkowników sieci mobilnych. W lipcu zeszłego roku zablokowano spora pulę adresów IP należących do sieci Play i Orange. Blokada trwała równy rok i zakończyła się 12 lipca 2013. W trakcie jej trwania Wikipedia porozumiała się z Orange odblokowując część adresów.

W tej chwili żaden niezalogowany użytkownik Wikipedii, który korzysta z sieci Play, nie będzie mógł edytować artykułów internetowej encyklopedii w żadnym języku. Można oczywiście nadal korzystać z Wikipedii biernie - po prostu czytając artykuły.

Skargi można składać na ręce operatora Play. Przepraszając za utrudnienia, wszystkim chętnym Wikipedia przypomina, że nadal można czynnie uczestniczyć w życiu społeczności: wystarczy założyć konto. Będąc abonentem Play-a, trzeba niestety w tym celu skontaktować się z jednym z administratorów.

Dziękujemy Leszkowi za informację o blokadzie i namawiamy do samodzielnego przeczytania artykułu źródłowego (link poniżej).

Na podstawie informacji serwisu Wikipedia; czytane: 9164 razy.

Opublikowane:
Autor: Jacek Filipowicz

Ten artykuł skomentowano już 3 razy.
Zobacz najnowsze opinie lub dołącz do dyskusji i dodaj opinię!
Dodaj swoją opinię!
R E K L A M A
Wszystkich opinii: 3.
33,3% 
 0,0% 
 66,7% 
mik
W ogóle to że można edytować Wikipedię anonimowo jest ewenementem.
.static.chello.pl | 09 Sep 2013, 23:09
Jacek
Administratorzy Wikipedii są różni. Czytam, piszę, wiem jak jest. Niektórym władza uderza do głowy, innym zdaje się, że wiedzą lepiej. W przypadku zmasowanego ataku wszelkiej maści pieniactwa, szkodnictwa i poruty ogólnej trudno się dziwić, że dokonują radykalnych cięć.
Dla Playa to chyba powód dla dumy. Wszak to jedna z najbardziej obiektywnych statystyk liczby abonentów. To że większa liczba oznacza więcej złego i więcej dobrego jest oczywiste. Dobre ginie, złe podnosi łeb i jest znacznie lepiej widoczne.
Brak woli współpracy z Wikipedią uważam za nieodpowiedzialny i na dłuższą metę szkodliwy. W Play-u zapewne wiedza lepiej.
.mobile.net.pl | 09 Sep 2013, 15:09

Jorge
"trzeba niestety w tym celu skontaktować się z jednym z administratorów."

Oj tam. Przy okazji można od admina się dowiedzieć, jak edytować, aby wkład nie został usunięty.
.sta.tvknaszapraca.pl | 09 Sep 2013, 14:09