R E K L A M A

Lumia 1020 - ostra przy nastrojowym świetle

Opublikowane:
Autor: Jacek Filipowicz

Nokia opublikowała napisany stosunkowo przystępnym językiem opis technologii użytych przy budowie aparatu w modelu Lumia 1020. Spróbujemy prześledzić najistotniejsze elementy konstrukcji i zasady działania.

W modelu Nokia Lumia 1020 połączone zostały największy na rynku sensor z optyczną stabilizacją obrazu. Do tego użytkownik otrzymał do ręki narzędzie w postaci nowego intuicyjnego i przejrzystego na pierwszy rzut oka interfejsu graficznego do obsługi aparatu i kamery. Warto poznać choćby pobieżnie możliwości fotograficzne nowego flagowca Nokii przed podjęciem decyzji o przyszłym zakupie.


Mechaniczna zasłona obiektywu Nokia Lumia 1020
Mechaniczna zasłona obiektywu Nokia Lumia 1020
fot. Nokia

Wyraźnie, nawet jeśli ciemno

Matryca Lumii 1020 to - podobnie jak matryca w Lumii 920 - sensor drugiej generacji, ale o wielkości 41 megapikseli. Szlaki zostały przetarte przez matryce umieszczone w modelu Nokia 808 PureView. Dzięki BSI 1,1 mikrona oferuje dobrą jakość zdjęć nawet w złych warunkach oświetleniowych. Matryca fotograficzna ma fizyczne rozmiary 1/1,5 cala i tym samym jest 3 do 5 razy większa od typowych matryc umieszczanych w smatrtfonach. Możliwe jest zarówno wykonanie zbliżenia w wysokiej rozdzielczości, jak i nadpróbkowanie (oversampling) pozwalający na złożenie jednego superpiksela z 7 pikseli podstawowych. Nadpróbkowanie, które daje w efekcie rozdzielczość mniejszą niż maksymalna - w 1020 to 5 megapikseli - owocuje lepszymi kolorami i ostrością oraz mniejszą ilością szumu na zdjęciu wyjściowym. To proces polegający na zmniejszeniu ogromnej fotki do mniejszej, która lepiej wygląda i nadal jest gotowa do druku w wysokiej jakości.


Matryca foto Nokia Lumia 1020
Matryca foto Nokia Lumia 1020
fot. Nokia

System optycznej stabilizacji obrazu, który po raz pierwszy pojawił się w modelu Nokia Lumia 920 PureView, doczekał się ulepszeń i model 1020 został wyposażony w układ drugiej generacji. Jest szansa na zrobienie udanych fotografii w ruchu. Gdy brakuje światła, w sukurs użytkownikowi przyjdą dwa systemy doświetlające: lampka LED i ksenonowa lampa błyskowa, taka sama jak w zwykłych aparatach fotograficznych. Ci, którzy robią zdjęcia wiedzą, że przy parametrach aparatów foto montowanych w smartfonach bardzo trudno jest zbalansować ostrość zdjęcia przy złym oświetleniu. Nokia zapewnia, że jej się to udało.

Soczewki

Aparat z matrycą o wielkości 41 megapikseli jest wynikiem współpracy Nokii z firmą Carl Zeiss. Powiększona została liczba elementów obiektywu z 5 do sześciu soczewek. Pierwszy obiektyw jest wykonany z precyzyjnie szlifowanego szkła, natomiast reszta jest plastikowa. Soczewki są dosyć duże jak na aparat w smartfonie. Całość układu została opakowana w system stabilizacji, który używa mikro-silniczków do poruszania soczewek.


Soczewki obiektywu Nokia Lumia 1020
Soczewki obiektywu Nokia Lumia 1020
fot. Nokia

Rozdzielczość rozdzielczości wilkiem

Pisałem o rozdzielczości matrycy - to 41 megapikseli bez wątpienia, ale należy pamiętać o tym, że kształt matrycy uniemożliwia robienie zdjęć w takiej rozdzielczości - zerknijcie, proszę na obrazki. Nokia Lumia 1020 robi zdjęcia maksymalnie w rozdzielczości 38 (stosunek boków 3:4) albo 34 megapiksele (stosunek boków 16:9). Zdjęć w tych rozdzielczościach raczej nie będziecie drukowali, choć możecie oczywiście wyświetlać je sobie w niezłej jakości na przydomowych telebimach.


Rozkład rozdzielczości Nokia Lumia 1020
Rozkład rozdzielczości Nokia Lumia 1020
fot. Nokia

Najistotniejsze jest to, że jednocześnie ze zrobieniem dużego zdjęcia wykonywane jest również takie w rozdzielczości 5 megapikseli, które jest wynikiem umiejętnego zmniejszenia rozmiarów przy podbiciu jakości. To można śmiało wydrukować na odpowiednim papierze i chwalić się komórką robiąca zdjęcia jak niezły kompakt. Wyjściowe zdjęcia mają naturalne kolory, są ostre i mają pomijalnie niski poziom szumów. Aparat automatycznie zachowuje obie fotki. Nokia nazywa to "dual capture" i zachęca użytkownika do zabawy w odkrywanie na dużym zdjęciu szczegółów, które na małym są niewidoczne.


Światło obiektywu a matryca Nokia Lumia 1020
Światło obiektywu a matryca Nokia Lumia 1020
fot. Nokia

Czemu 5, a nie więcej?

Dlaczego 5 megapikseli, a nie np. 8, czy 12? Nokia przekonuje, że tych rozmiarów plikiem łatwo się dzielić, czy wydrukować w formacie A3. Reszta tłumaczeń zdaje mi się marketingowym ględzeniem. Proponuję wam inną drogę: jeśli inżynierowie czy programiści opracowali jakiś optymalny algorytm składający 7 pikseli w jeden, to kwestia rozmiaru jest wyłącznie prostą matematyką. Jeśli liczbę pikseli w matrycy 36 MP podzielicie przez te w matrycy 5 MP, to bez zaokrąglania wyjdzie ok 7,5 piksela, a z zaokrągleniem - 7,2 (36:5=7,2).

Nadpróbkowanie (oversampling) Nokia Lumia 1020
Nadpróbkowanie (oversampling): typowy aparat w smartfonie i Nokia Lumia 1020
fot. Nokia

To tylko przypuszczenie i domysł, a nie twierdzenie oparte na udostępnionych materiałach Nokii. Przy ośmiu megapikselach do oversamplingu musiałyby wystarczyć 4 piksele, przy dwunastu - 2 z kawałkiem. Nie mam pojęcia jak przełożyłoby się to na pogorszenie jakości zdjęcia, ale 7 to więcej niż 4, czy 2. Dla potrzeb marketingowych wybór jest słuszny. Strzelam, że superpiksel złożony z 7 technicznie też jest słuszniejszy.

I tu muszę niestety zakończyć ten nieco długi wywód oparty na opublikowanej przez Nokię dokumentacji. Dokument po angielsku i zdjęcia robione za pomocą aparatu można pobrać stąd:

Lotnicze W parku Zbiorowe Statua
Lotnicze W parku Zbiorowe Statua
Przykładowe zdjęcia do pobrania wyżej w dwóch rozdzielczościach
fot. Nokia

Na podstawie dokumentacji producenta Nokia; czytane: 32338 razy.

Opublikowane:
Autor: Jacek Filipowicz

Ten artykuł skomentowano już 10 razy.
Zobacz najnowsze opinie lub dołącz do dyskusji i dodaj opinię!
Dodaj swoją opinię!
Pobieram dane...
R E K L A M A
Wszystkich opinii: 11.
Zobacz wszystkie
63,6% 
 0,0% 
 36,4% 
wolny
"Matryca fotograficzna ma fizyczne rozmiary 1x1,5 cala (ok. 25,4x38,1 mm)" -
wg tekstu matryca większa od pełnowymiarowych w profesjonalnych lustrzankach (najbardziej zaawansowane amatorskie też mają full frame). W mojej wcześniejszej krótkiej notce chciałem zaproponować autorowi poprawienie informacji w dobrym tekście. 1/1,5" nie oznacza 1"x1,5". Matryca w L1020 jest mniejsza o ok. 1/3 od tej w 808PV. Sam zaś zasugerowałem się informacjami, że w nowej nokii jest ta sama matryca co w moim.
Autor niestety okazał się ignorantem, za co już przeprosił, ale chętnie przeprosi po raz kolejny. Wybacz, proszę, staram się za każdym razem, gdy czegoś nie wiem wiedzę uzupełniać. Tu zdawało mi się, że wiem. Winne zmęczenie i pośpiech. Raz jeszcze przepraszam i za błąd i za nierozpoznanie sensu poprawki. (jf)
.neoplus.adsl.tpnet.pl | 16 Jul 2013, 11:07
DopeStar
"Matryca fotograficzna ma fizyczne rozmiary 1x1,5 cala (ok. 25,4x38,1 mm) i tym samym jest 3 do 5 razy większa od typowych matryc umieszczanych w smartfonach."
To cytat z opisu w/w Lumii. Wydaje mi się, że wkradł się błąd. Rozmiar matrycy 1/1,5" nie oznacza, że matryca ma rozmiar 1 cal na 1,5 cala. Ponieważ rozmiar podany przez Waszą stronę w milimetrach jest większy, niż klatka filmu 35mm.
Ale i tak, rozmiar matrycy 1/1,5" jest rewelacyjny jak na telefon komórkowy. Niestety mniejszy, niż matryca w Nokii 808 PureView - tam była matryca 1/1,2"
Wkleję link opisujący rozmiar matrycy w aparatach fotograficznych:
http://www.fotografuj.pl/Article/Rozmiary_matryc_sensorow_przetwornikow/id/76
Pozdrawiam redakcję serwisu :)
Redakcja serwisu dziękuje za informację i pozdrowienia. Redaktor zaś po raz kolejny przeprasza za błąd wynikający z niewiedzy i pośpiechu. (jf)
.neoplus.adsl.tpnet.pl | 16 Jul 2013, 10:07

Rzól
W sumie dzięki temu oversamplingowi zdjęcia wychodzą podobnie jak w aparatach Sigmy z matrycą Foveon X3. Co prawda zasada działania jest zupełnie inna, ale efekt końcowy bardzo zbliżony. Z jedną małą różnicą - aparat w Nokii jest jedną z funkcji (główną, ale nie jedyną).
.17.170.84 | 15 Jul 2013, 16:07
krissooo
Faktycznie wystarczy pobrac dwa zdjęcia (te lotnicze) i zrobić zooma np na auta, ten oversampling naprawdę daje rade
.jeleniagora.vectranet.pl | 15 Jul 2013, 15:07

piotrek1989
Nokia lubi udawać, pamiętam jak chwalili się że reklamę kręcili występującym w niej (mega kamerowym) telefonem, a na odbiciu była widoczna profesjonalna kamera sony.
.play-internet.pl | 13 Jul 2013, 20:07
grzesiek
W akapicie soczewki, na końcu 2-giej linijki wkradł się błąd : Zarl Zeiss zamiast Carl Zeiss. Z niecierpliwością czekam na test tej Nokii na mgsm. Swoją drogą ciekawe kiedy będzie można kupić ją w Polsce, i ile trzebabędzie za nią "zabulić". Mam nadzieję, że cena zmieści się w 2000 zł.
Wszystkim czujnym bardzo dziękuję za poprawkę i przepraszam za literówkę. (jf)
.opera-mini.net | 13 Jul 2013, 00:07
aaa
Patrząc na zdjęcia w pełnym powiększeniu mam wrażenie jakby były one obrobione w photoshopie, metodą wyostrzania. Taki sam efekt, większa wyrazistość zdjęcia oglądanego w pomniejszeniu, kosztem szumu/ziarna w powiększeniu. Ciekawe czy aparat dokonuje takiego manewru programowo, czyli od razu podciąga zdjęcie zanim je zobaczymy. No i kolejna sprawa. Taki aparat mimo stada milionów pikseli nigdy nie będzie lustrzanką. Zero szans na zabawę głebią ostrości.
Co nie zmienia postaci rzeczy, że chyba bym chciał mieć
.dynamic.chello.pl | 12 Jul 2013, 23:07
nindustrialny
Zastanawiam sie jaka bedzie dokladna cena u naszych kochanych operatorow. Mimo wszystko ja zdecydowalem sie na 808 PV ze wzgledow finansowych.
.dynamic.chello.pl | 12 Jul 2013, 22:07
asd
chyba wkradly sie bledy, nokia 920 ma technologie pure view- czyli dobre zdjecia w ciemnosci, ale nie ma sensora 41 mpx, a firma z ktora wspolpracuje nokia to carl zeiss a nie zarl zeiss ;] pozdrawiam.
Biję się w piersi. Co prawda wiem, że 920 nie ma 41 MP, ale w pośpiechu zdanie mi nie wyszło. Bardzo przepraszam. Sensor co prawda w obu przypadkach jest drugiej generacji, natomiast w 920 ma oczywiście wielkość 8 MP. Literówka została poprawiona już wcześniej. Bardzo przepraszam za wprowadzenie w błąd i poprawiam. (jf)
.neoplus.adsl.tpnet.pl | 12 Jul 2013, 20:07
wolny
Wielkość fizyczna matrycy to raczej 10x7,8 mm (1/1,2 cala) - tej samej wielkości co w mojej 808 PV. Moim zdaniem zabieg ze zmniejszeniem rozdzielczości do 5 mpx (nie daniem wyboru jak w 8080 jest błędem. Zdjęcia wydruki w formacie A4 w rozdzielczości 8 mpx są w mojej 808 bardziej plastyczne od tych w 5mpx. Na formacie A3 to już duża różnica. Obiektyw w 808 - 5 soczewek w jednej grupie (wszystkie soczewki asferyczne, jedna z niskodyspersyjnego szkła) daje świetne rezultaty. Sądzę, że w 1020 będzie jeszcze lepiej. Ogólnie zapowiada się nowa L znakomicie. Osobiście nie kupię. Jestem absolutnie zadowolony z mojej 808-ki.
Opierałem się na dokumentacji Nokii. Dokument jest do zweryfikowania poniżej. Jeśli Twoje "raczej" oznacza, że rozłożyłeś 1020 na czynniki pierwsze i zmierzyłeś rozmiary matrycy, to podziel się proszę dokumentacją z tego eksperymentu. Z chęcią wytknę producentowi, że się nie zna, podaje fałszywe dane i w ogóle leci w kulki wprowadzając potencjalnych klientów w błąd. (jf)
.neoplus.adsl.tpnet.pl | 12 Jul 2013, 15:07