R E K L A M A

Nokia Lumia 920 w naszej redakcji

Opublikowane:
Autor: Adam Łukowski

Przed samymi świętami na moim biurku wylądowała Nokia Lumia 920 w towarzystwie bezprzewodowej ładowarki Fatboy. Już niebawem opublikuję szerszą recenzję, a na razie podzielę się z wami pierwszymi wrażeniami.

Nokia Lumia 920 sprzedawana jest w typowym dla smartfonów Nokii kartonowym pudełku. Najpierw wyjmujemy zeń smartfon, pod nim znajdujemy kartonik z kartą gwarancyjną i dość obszerną instrukcją, zaś na samym dnie opakowania mamy ładowarkę USB z odłączanym kablem (który luzem służy do wymiany danych z komputerem) oraz dokanałowy zestaw słuchawkowy z wymiennymi silikonowymi nakładkami w czterech rozmiarach. Fatboy'a otrzymamy w znacznie większym pudełku, atrakcyjnie prezentującym produkt po otwarciu.


Nokia Lumia 920 Nokia Lumia 920 Nokia Lumia 920
Nokia Lumia 920
fot: mGSM.pl

Pierwszym, co zauważyłem, po wzięciu telefonu w dłoń, jest jego spora masa. Lumia 920 waży wyraźnie więcej niż np. iPhone 5. Wykonana z poliwęglanu obudowa jest monolityczna. Brak dostępu do baterii, brak gniazda kart pamięci, a microSIM montujemy w wysuwanej tacce, zupełnie jak w iPhone. Do wyjmowania tacki służy dołączone narzędzie, podobnie jak w smartfonach Apple. Jakość wykonania obudowy jest doskonała. Jednolita konstrukcja zapewnia dużą solidność, z pewnością będzie trwała. Obudowa występuje w kilku kolorach, mnie - jak widzicie - przypadła klasyczna czerń. Stylizacja - choć miła dla oka - nie jest odkrywcza. Podobne kształty widzieliśmy już w przypadku N9 czy Lumii 800 i 900. To nie zarzut - projekt jest naprawdę udany!


Nokia Lumia 920 Nokia Lumia 920 Nokia Lumia 920

Nokia Lumia 920 Nokia Lumia 920 Nokia Lumia 920
Nokia Lumia 920
fot: mGSM.pl

Przód telefonu zdominował 4,5-calowy wyświetlacz HD, pod którym znajdujemy trzy systemowe sensory. W stanie spoczynkowym błyszczą lustrzaną powierzchnią, podobnie jak umieszczone w prawym górnym rogu logo Nokii. Gdy są aktywne - świecą na biało. Obudowa jest wyjątkowo gładka. Wszystkie przyciski (głośność, blokada, aparat) trafiły na prawy bok. Lewy jest całkowicie gładki, zaś górę i dół zaburzają jedynie otworki głośników, mikrofonów i gniazda microUSB i minijack. U góry mamy wspomnianą szufladkę na SIM, zaś na dole dostrzeżemy jeszcze dwie śruby spajające całość. Z tyłu mamy (minimalnie zagłębiony) obiektyw aparatu wkomponowany w błyszczącą płytkę z logo oraz lampę z dwóch diod LED. Telefon dobrze leży w dłoni, ale jest odrobinę zbyt śliski.


Nokia Lumia 920 Nokia Lumia 920 Nokia Lumia 920
Nokia Lumia 920
fot: mGSM.pl

Nokia Lumia 920 towarzyszy mi dopiero od kilku godzin, ale już zdążyłem ją polubić. System działa sprawnie, panel dotykowy sprawia doskonałe wrażenie. Podobnie, jak w innych Lumiach, można obsługiwać go dłonią w rękawiczce (ale niezbyt grubej, narciarskie odpadają). Aparat - na tyle, ile zdążyłem go wypróbować - sprawuje się świetnie. Zdjęcia, nawet wykonane w gorszym świetle - są wyraźne i cechują się niską ziarnistością. Telefon jest łatwy w konfiguracji i obsłudze. Windows Phone 8 ma naprawdę przyjazny i dopracowany interfejs. Bardzo efektownie prezentuje się odtwarzacz muzyczny, pobierający z sieci informacje na temat twórców albumu. Miłe są też animowane kafelki głównego pulpitu i nawigacja po sklepie z aplikacjami. Wszystko jest bardzo czytelne, wygodnie korzysta mi się również z klawiatury ekranowej. W telefonie znalazłem mapy i nawigację, a także liczne aplikacje związane z aparatem. Szerzej opisałem je w niedawnej recenzji Lumii 620.


Fatboy Fatboy Fatboy Fatboy
Bezprzewodowa ładowarka Fatboy
fot: mGSM.pl

Bezprzewodowa ładowarka Fatboy to osobny temat. Zacznę od stwierdzenia, że NAPRAWDĘ DZIAŁA! Fatboy składa się z trzech zasadniczych części: adaptera sieciowego, płytki ładującej i miękkiego pokrowca - poduszki, który utrzymuje telefon na miejscu. Bez pokrowca można się obyć, ale wówczas Fatboy nie wygląda tak atrakcyjnie. Nie podoba mi się, że zasilacz sieciowy Fatboya nie został wyposażony w typowe złącze microUSB, a w okrągły wtyk, w dodatku inny niż stosowane niegdyś przez Nokię. Nie zauważyłem, by ładowanie za pomocą "poduszki" trwało wyraźnie dłużej od tradycyjnego, ale w czasie tego procesu smartfon dość mocno się nagrzewa. Sprawdzę, czy dzieje się tak samo podczas tradycyjnego, przewodowego ładowania, porównam też czas napełniania ogniw oboma sposobami.


Nokia Lumia 920 Nokia Lumia 920 Nokia Lumia 920
Nokia Lumia 920
fot: mGSM.pl

Podsumowując: na razie nie dostrzegłem w Lumii 920 żadnych poważnych wad. Będę musiał intensywnie ich poszukać. Obudowa jest porządna, a bateria po pierwszym naładowaniu i dość intensywnych kilku godzinach wciąż nie zamierza się poddawać i wykazuje ponad połowę stanu. Jak wspomniałem, szersza recenzja pojawi się za kilka dni, po świętach. Do tego czasu możecie zadawać mi pytania związane z tym smartfonem. Jeśli chcecie, bym sprawdził jakiś konkretny element czy funkcję - piszcie. Jeśli posiadacie ten telefon i macie jakieś własne spostrzeżenia - również proszę, abyście podzielili się nimi z resztą czytelników. A tymczasem, życzę wam wesołych świąt!

Inf. własna; czytane: 19772 razy.

Opublikowane:
Autor: Adam Łukowski

Ten artykuł skomentowano już 10 razy.
Zobacz najnowsze opinie lub dołącz do dyskusji i dodaj opinię!
Dodaj swoją opinię!
Pobieram dane...
R E K L A M A
Wszystkich opinii: 12.
Zobacz wszystkie
16,7% 
 0,0% 
 83,3% 
mikilublin
@EDIT
wyczytałem dzisiaj na forach, że w najbliższych miesiącach (przypuszczam, że na pewno do końca roku :P) ma wyjść aktualizacja do Windows Phone 8, która udostępni FM Radio dla Lumia 820 i 920 (nie wiem jak wygląda sprawa z 720 i 520). Aktualizacja będzie tzw GDR2 czyli 'General Distribution Release'. Owa aktualizacja m.in. ma wprowadzić możliwość używania zwykłego radia. Dalej w news'ach można wyczytać też że Windows Phone 8 będzie wspierany do lipca 2014, ale uwaga Microsoft zapewnia, że obecni posiadacze telefonów z Windows Phone 8 mogą liczyć na aktualizacje do kolejnej wersji Windows Phone kiedy tylko zostanie stworzona i wyjdzie na rynek. Więc pozostaje nam ufać i wierzyć zapewnieniom Microsoft nt. aktualizacji i późniejszej możliwości przejścia na nową wersję Windows Phone :)
.nplay.net.pl | 05 Apr 2013, 09:04
Adam
@mikilublin
Dziękuję !
.204.222.149 | 04 Apr 2013, 16:04

mikilublin
precyzując jeśli chodzi o radio....to podobno procesor zastosowany w telefonie jak najbardziej ma radio zaimplementowane, tylko windows chyba nie potrafił dodać funkcji zwykłego radia. jest co najmniej komiczne. czytałem gdzieś na innych forach, że jest program/aplikacja która radio uruchomi, jednakże nie na wszystkich modelach. w zależności jakie są parametry ustawione to albo się uruchomi albo nie...
o ile admin nie usunie linku to tutaj macie jak sprawdzić czy radio wam zadziała: http://stackoverflow.com/questions/13247153/what-happened-to-fm-radio-in-windows-phone-8

można rozmyślać i oczekiwać czy windows wypuści aktualizacje i wkońcu uruchomi radio...ale póki co możemy gdybać.
.nplay.net.pl | 04 Apr 2013, 12:04
Adam
Czy posiada radio? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Nie ma radia FM, można oczywiście - płacąc za dane - słuchać rozgłośni internetowych. (jf)
.244.153.90 | 03 Apr 2013, 17:04

mozilla007
Czy da się już normalnie wysyłać pliki po przez WiFi i przeglądarkę internetową?
Możesz doprecyzować, co masz na myśli? Z poziomu przeglądarki można wysłać stronę czy jej zawartość graficzną, po Wi-Fi działa transfer do chmury... chyba, że pytasz o coś innego, jakąś konkretną aplikację...?
------
Już precyzuję, chodzi mi o transfer plików do i z urządzenia. Np chcę sobię wysłać jakieś 3 mp3 i 20 zdjęć, to podłączam pod lokalną sieć WiFi, włączam przeglądarkę i przesyłam pliki na telefon, na podobieństwo AirDroida z Androida. Bez udziału żadnych chmur, poczty email itp.
Teoretycznie - powinno działać. Pobrałem z Marketu aplikację, która umożliwia taki transfer, ale jak na razie nie udało mi się zmusić jej do współpracy. Jeszcze popróbuję.(AŁ)
.adsl.inetia.pl | 03 Apr 2013, 13:04
bartolo
1. Czy możesz sprawdzić obsługę telefonu w skórzanej rękawicy (na podobieństwo motocyklowych)?
Z grubszymi rękawicami nie działa. Maksimum - to jednowarstwowa wełna albo polar.

2. Czy transfer plików pomiędzy telefonem a komputerem wymusza na nas korzystanie z dedykowanej aplikacji? Czy można to zrobić w trybie pamięci masowej? (słyszałem że WP jest z tym problem)
Można, ale nie trzeba używać aplikacji. Pamięć masowa działa

3. Czekam na szerszą recenzję z testami baterii w różnych wariantach ;D
Trochę poczekasz ;) Wstępnie - jak to w smartfonie, góra dwa dni. Raczej zakładaj codzienne ładowanie. (AŁ)
.ostnet.pl | 02 Apr 2013, 21:04
mozilla007
Czy da się już normalnie wysyłać pliki po przez WiFi i przeglądarkę internetową?
Możesz doprecyzować, co masz na myśli? Z poziomu przeglądarki można wysłać stronę czy jej zawartość graficzną, po Wi-Fi działa transfer do chmury... chyba, że pytasz o coś innego, jakąś konkretną aplikację...?

Ile miejsca zostaje na dane użytkownika?
System wykazuje 29,1 GB miejsca. Aktualnie, po zainstalowaniu kilku aplikacji i mediów zostało mi ok. 23 GB.

Czy pochłania miejsce podczas użytkowania tzn pliki tymczasowe? Każdy telefon z WP ma ten mankament i się pytam, bo może już poprawili ten błąd.
Nie zauważyłem, by w miarę użytkowania telefonu ubywało miejsca w sposób drastyczny... Jeśli pliki są tworzone, to zajmują raczej mało miejsca. Mam już trochę muzyki (22 albumy), kilkadziesiąt zdjęć i jakieś 15 dodatkowych aplikacji w pamięci, a zużyłem raptem parę GB.

Pozdro i dzięki za odpowiedzi :)
.adsl.inetia.pl | 02 Apr 2013, 20:04
Atvandal
Czy możliwe jest podróżując wykorzystać nokie jako mobilny dostęp do internetu dla laptopa z jednoczesnym korzystaniem z jego funkcji podstawowych czy podczas rozmowy nie zrywa połączenia z internetem i jaki ma to wpływ na baterie (wystarczy na trasę 4h w pociągu). Nie ukrywam że te LTE w specyfikacji zwraca uwagę.
Nadejście połączenia telefonicznego i odebranie go nie powoduje zerwania transmisji. Lumia z aktywnym hotspotem udostępnia wszystkie funkcje - można nawet korzystać na niej z internetu nie zakłócając transmisji dla innego urządzenia. Bateria powinna wystarczyć na 4 godziny, ale musisz pamiętać, że to tylko moje szacunki, lepiej zaopatrzyć się w power-bank. Internet jest - jak zauważyłem - jednym z najpoważniejszych pożeraczy prądu w tym smartfonie. (AŁ)
.pro4net.pl | 02 Apr 2013, 11:04
Hubi
Witam,
Jak leży w dłoni? Czy nie jest zbyt śliska? Słyszałem, że potrafi wyśliznąć się z dłoni. Czy dźwięk, dorównuje Beats Audio HTC? Czy jest możliwość kontroli kosztów połączeń/internetu - podobno Nokia z WP8 to ma, w przeciwności do konkurencji. Czy ta ilość RAMu i procesor są wystarczające dla tego telefonu - jakieś testy pod większym obciążeniem? Jak jest z zasięgiem, jakością połączeń głosowych, czy nie zrywa, nic nie szumi? Na razie tyle pytań :)
Dziękuję

Telefon rzeczywiście jest śliski, ale bez przesady: by go upuścić, trzeba się postarać. W standardzie nie widzę niczego mierzącego transfer, ale w Markecie jest parę takich apek. Nie mam porównania z Beats, ale gra zacnie. Testy pod obciążeniem trwają, ale na razie niczego złego nie widzę. Po stronie telefonicznej wszystko gra, AŁ.
.tktelekom.pl | 31 Mar 2013, 20:03
Bodzio
Zainteresował mnie ten model i to strasznie! Nie dało się ukryć porównania do Iphone'a 5 - iątki. Dlatego też mam kilka pytań i liczę, że na nie odpowiesz:
1. Czy 920 posiada kartę graficzną, która może dorównać tej z IP 4s/5?
Moim zdaniem - tak
2. Nokia oferuje coś w rodzaju Siri i iCould? (To drugie jest szczególnie ważne dla mnie, przy 32gb pamięci)
Masz 25 GB w SkyDrive, ale obsłudze głosowej daleko do Siri
3. Nokia zawsze słynęła z nieprzeciętnej jakości muzyki. Czy ten model też będzie z tego słynąć?
Może. Gra świetnie
4. Monster Beats Solo HD będą dobrym wyborem do tego modelu?
Jeśli posłucham, powiem. Z modelem NTune gra dobrze...
Z góry dziękuję i pozdrawiam.
.raciborz.vectranet.pl | 31 Mar 2013, 20:03