R E K L A M A

MeshTalk od Oppo - ciekawsze, niż się wydaje

Opublikowane:
fot.l Oppo

Oppo zapowiedziało wczoraj smartfon z ukrytym aparatem do selfie, co trochę przyćmiło znacznie ciekawszą - jak sądzę - premierę tej marki na MWC Shanghai - MeshTalk. Wyobraźcie sobie dzwonienie i tekstowanie bez dostępu do jakiejkolwiek sieci. Fajne?

Przyznam, że innowacyjność pomysłu Oppo dotarła do mnie po pewnym czasie - konkretniej w chwili, kiedy mój telefon uprzejmie oznajmił mi o braku sieci. Wtedy mnie olśniło i przypomniałem sobie wczorajszy komunikat prasowy producenta. Strzeliłem klasyczny facepalm, stwierdziwszy, że aparat pod ekranem może i jest efektowny, ale MeshTalk to znacznie lepszy i bardziej użyteczny pomysł. Ma tylko jedną wadę - przynajmniej na początku będzie trzeba mieć telefon Oppo...

O co chodzi z tym MeshTalk-iem? To rozwiązanie pozwalające na wymianę wiadomości tekstowych, komunikatów głosowych czy też nawiązywanie połączeń pomiędzy urządzeniami bez potrzeby korzystania z sieci komórkowej, Wi-Fi czy łączności Bluetooth. Wspomniany minus rozwiązania polega na tym, że wymaga to korzystania z urządzeń Oppo (słusznie, w końcu to ich pomysł), które znajdują się od siebie w odległości do 3 km. Wyobraźmy sobie jednak grupę pracowników terenowych czy uczestników wycieczki gdzieś w głuszy - niby nie ma sieci, a oni mają ze sobą łączność. MeshTalk może być przydatne nie tylko w pracy i turystyce, ale także w sytuacjach awaryjnych. Może Oppo pokusi się o wprowadzenie tego rozwiązania w jakimś "outdoorowym" smartfonie...?

Od strony technicznej: MeshTalk umożliwia wzajemne połączenie wielu urządzeń za pomocą sieci ad hoc LAN, zapewniając przekazywanie sygnału na większe odległości, a także dostęp do takich funkcji jak np. grupowy czat. By rozpocząć taką komunikację, wystarczy że w zasięgu wzajemnego sygnału znajdą się co najmniej dwa urządzenia Oppo. Zmodyfikowany przez Oppo chipset odpowiedzialny za komunikację, pozwala cieszyć się połączeniami i rozmowami przy niższym zużyciu energii, a przy większym dystansie.

Niestety, nie zauważyłem, by Oppo deklarowało gdziekolwiek termin wprowadzenia tego rozwiązania do swych telefonów, nie mówiąc już o zapowiedziach konkretnych modeli z MeshTalk-iem. Możemy jednak zakładać, że rozwiązanie to zadebiutuje w którymś z kolejnych modeli marki - podejrzewam, że będzie to następny model 5G...

Na podstawie informacji prasowej Oppo i własnych przemyśleń

Opublikowane:
Autor: Adam Łukowski

Ten artykuł skomentowano już 1 raz.
Zobacz najnowsze opinie lub dołącz do dyskusji i dodaj opinię!
Dodaj swoją opinię!
R E K L A M A
Wszystkich opinii: 1.
100,0% 
 0,0% 
 0,0% 
gqx
Czyli po prostu krótkofalówka XXI wieku :P
.221.106.246 | 27 Jun 2019, 10:06