R E K L A M A

Huawei wyświetla reklamy na tapetach. Ryzykowny ruch... (aktualizacja)

Opublikowane:
Reklama na tapecie od Huawei
Reklama na tapecie od Huawei
fot. @pila3d via Twitter

W ostatnich godzinach pojawiły się doniesienia o tym, że w niektórych smartofnach Huawei zaczęły się wyświetlać reklamy. Właściwie, nie jest to nic strasznego, ale na krótko przed debiutem firmowego systemu Hongmeng, taki ruch jest dość ryzykowny...

Doniesienia o reklamach wyświetlanych na tapetach interfejsu niektórych modeli Huawei napływają z różnych części świata, w tym również z Polski. Na szczęście problem wydaje się być dość ograniczony. Dotyczy tylko niektórych modeli (P30 Pro, P20, P20 Lite, P20 Pro i Honor 10) i występuje tylko u użytkowników, którzy korzystają z funkcji "Polecane przez Huawei", wyświetlającej losowe widoczki w roli tapet. Są też doniesienia o reklamach pojawiających się po wejściu do sklepu z aplikacjami firmowanego przez Huawei. I oczywiście - użytkownicy narzekają, choć zapewne włączając korzystanie z wymienionych funkcji, zgodzili się z regulaminem, w którym pewnikiem znajduje się odpowiedni zapis dopuszczający takie działania marketingowe.

Narzekanie nie jest niczym złym, podobnie, jak umieszczanie przez producenta reklam w interfejsie - wszak nie tylko Huawei tak czyni... Moim skromnym zdaniem, takie działanie w obliczu startu własnego systemu Huawei jest nieco ryzykowne. Użytkownicy mogą nabrać (całkiem słusznych) podejrzeń, że własny system chińskiego koncernu zostanie naszpikowany reklamami jeszcze mocniej, choćby tak, jak ma to miejsce w przypadku MIUI od Xiaomi. A to może sprawić, że już w momencie debiutu wielu nabywców będzie podchodzić do systemu Hongmeng ze sporą rezerwą. I choć należę do użytkowników, którym reklamy nie przeszkadzają, rozumiem, że nie każdemu to odpowiada - szczególnie, gdy kupuje telefon w wolnej sprzedaży, bez operatorskich upustów.

AKTUALIZACJA
Otrzymaliśmy oficjalne stanowisko Huawei w tej sprawie. Oto jego treść:
Przepraszamy za niedogodności, których mogli doświadczyć nasi użytkownicy. Informujemy, że usunęliśmy już z naszych serwerów obrazy ("okładki") z ekranu blokady, które nie powinny były się wyświetlać. W przypadku obrazów ("okładek"), które zdążyły już się załadować do pamięci telefonu, należy postąpić zgodnie z poniższą instrukcją:

  • Jeśli obraz ("okładka") ponownie pojawi się na ekranie blokady telefonu, przesuń palcem od dolnej krawędzi ekranu w górę, aż pokaże się pasek narzędzi;
  • Kliknij ikonę "Kosz" i wybierz "Usuń" w komunikacie, który się pojawi.
Wygląda zatem na to, że problem był wynikiem niezamierzonego - miejmy nadzieję - błędu, a producent zareagował na sygnały użytkowników... Możecie zatem znów się cieszyć waszymi Huaweiami bez reklam!

A skoro już mowa o systemie Huawei, to spieszę donieść, że koncern wystąpił do World Intellectual Property Organization (WIPO - Światowy Urząd Ochrony Własności Intelektualnej) o zarejestrowanie znaku handlowego Hongmeng. Zastrzeżenie ma dotyczyć Australii, Kanady, Kambodży, Indonezji, Indii, Meksyku, Hiszpanii, Szwajcarii, Tajlandii oraz Unii Europejskiej. Wcześniej ten sam znak zarejestrowano w Chinach.

Na podstawie JD Reuters, AndroidPolice i Twittera @pila3d, @porhinio

Opublikowane:
Autor: Adam Łukowski

Ten artykuł skomentowano już 1 raz.
Zobacz najnowsze opinie lub dołącz do dyskusji i dodaj opinię!
Dodaj swoją opinię!
Pobieram dane...
R E K L A M A
Wszystkich opinii: 1.
0,0% 
 0,0% 
 100,0% 
emka
MIUI od Xiaomi w wersji EU (pl) nie ma reklam. One są na Global oraz chińskim ROMie.
.49.133.215 | 14 Jun 2019, 12:06