R E K L A M A

Huawei ma poważny problem - Google zrywa współpracę

Opublikowane:
fot. Jacek Filipowicz/mGSM.pl

Według doniesień Reutersa, Google zerwało współpracę z Huawei, pozbawiając chińską firmę dostępu do swych usług i wsparcia.

Zerwanie współpracy jest skutkiem wydanej przez prezydenta USA decyzji zakazującej eksportu technologii do podmiotów umieszczonych na czarnej liście amerykańskiego rządu. Jak nietrudno się domyśleć - Huawei jest na owej liście, jako podejrzewany o szpiegostwo na rzecz chińskich władz. I choć Huawei niczego nie udowodniono - Amerykanie zadali firmie bolesny cios.

Co oznacza decyzja Google? Ze sprzedanych dotąd urządzeń Huawei nie zniknie system operacyjny ani usługi Google. Dla posiadaczy urządzeń Huawei nic się nie zmieni, zakaz dotyczy tylko nadchodzących modeli. Android - jako posiadający licencję open source - wciąż będzie mógł być instalowany w urządzeniach Huawei - ale będzie pozbawiony usług i aplikacji Google oraz sklepu Play. Huawei może nie mieć również dostępu do amerykańskich podzespołów, ale tu akurat firma poradzi sobie bez trudu - ma np. własne procesory. Gorzej wygląda sprawa rynku komputerowego, na którym Huawei również zamierzał walczyć. Tu brak amerykańskich podzespołów może sprawić więcej problemów, podobnie, jak brak dostępu do systemu Windows.

W przypadku telefonów, część użytkowników poradzi sobie z brakiem oficjalnego wsparcia Google, instalując potrzebne rzeczy na własną rękę - tak, jak ma to miejsce w przypadku tysięcy smartfonów importowanych nieoficjalnie z Chin. Może jednak zdarzyć się, że na urządzeniach Huawei zagości inny system. Od dłuższego czasu krążą plotki o tym, że Huawei przygotowuje własną platformę operacyjną dla smartfonów - i możliwe, że nadszedł właśnie jej czas. Na razie jednak warto poczekać na dalszy rozwój wypadków - na razie nie ma jeszcze oficjalnego stanowiska Huawei ani Google i na dobrą sprawę nie wiemy, co zamierzają poszczególne strony.

Na podstawie informacji Reuters

Opublikowane:
Autor: Adam Łukowski

Ten artykuł skomentowano już 5 razy.
Zobacz najnowsze opinie lub dołącz do dyskusji i dodaj opinię!
Dodaj swoją opinię!
R E K L A M A
Wszystkich opinii: 5.
0,0% 
 20,0% 
 80,0% 
Seneka
Huawei ma problem?? Nie to Gogle straci kupę kasy z powodu decyzji szalonego Trampa. I bądź tu właścicielem firmy gdzie kto rządzi??.
.254.152.109 | 21 May 2019, 06:05
Franiol
Honor też będzie miał problemy? Pilne!
Raczej tak, to ten sam koncern, tylko inna marka.
.134.112.152 | 21 May 2019, 02:05

Qbiiiju
O jeju co to się narobiło ???? teraz wierni fani Marek huawei, xiaomilepsze, oppo i innych chińskich gowien będą mocno płakać. Na iPhone mam 5 lat aktualizacji i nie interesuje mnie kto się z kim dogaduje bądź nie????
.43.157.38 | 20 May 2019, 19:05
Borealis
To nie do końca rozumiem. Czyli wszystkie obecne Urządzenia Huawei zostaną pozbawione usług od google? Mapy, gmail, synchro, usługi sklep itp? Czy wyłącznie nadchodzące urządzenia?
Dla dotychczasowych użytkowników nic się nie zmieni - będą aktualizacje itp, a problem ma dotknąć tylko kolejnych, nadchodzących urządzeń - oczywiście pod warunkiem, że Reuters się nie myli i że nie nastąpi porozumienie z amerykańskim rządem.
.254.233.53 | 20 May 2019, 11:05
Klug
Jak chinole się wkurzą to Apple dostanie szlaban na produkcję swoich ifoników w Chinach i będzie musiał przenieść swoje fabryki np. do Bangladeszu. Taki będzie finał, a to olbrzymie dodatkowe koszty, które spowodują kolosalne ceny soku jabłkowego
.206.59.69 | 20 May 2019, 11:05