R E K L A M A

Amerykańsko-chińska wojna handlowa: dekret Trumpa i odpowiedź Huawei

Opublikowane:

Prezydent Donald Trump podpisał specjalne rozporządzenie, które ma chronić Amerykę przed zagrożeniami dla bezpieczeństwa narodowego. A w praktyce zabrania im współpracy z zagranicznymi producentami, którzy mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa Stanów. Dokument nie wymienia żadnej firmy, ale uważa się, że celuje w Huawei.

W ostatnich miesiącach USA oraz kilka innych krajów zaczęło rezygnować z usług i urządzeń dostarczanych przez Huawei podejrzewając, że mogą być wykorzystywane przez Chiny do szpiegowania. Co więcej, w środę Amerykański Departament Handlu wpisał Huawei Technologies Co Ltd i 70 firm współpracujących z tym koncernem na tak zwaną "Entity List" - czarną listę, która powoduje, że amerykańskie firmy nie będą mogły kupować produktów chińskiego koncernu bez zgody rządu USA.

Stany Zjednoczone wcześniej zabroniły agencjom federalnym korzystania z produktów Huawei i zachęcały sojuszników do unikania usług i sprzętu chińskiego producenta - poniekąd cel ten osiągnięto, Australia i Nowa Zelandia zablokowały wykorzystywanie urządzeń Huawei w budowie sieci 5G.

Chiński gigant uważa z kolei, że ograniczenie działalności w Stanach Zjednoczonych tylko zaszkodzi amerykańskim konsumentom i firmom. Oto oficjalne oświadczenie firmy Huawei nt. zarządzenia prezydenta Donalda Trumpa o ochronie amerykańskich sieci teleinformatycznych:

Firma Huawei, jako niekwestionowany lider w obszarze technologii 5G, jest gotowa i otwarta do współpracy z rządem amerykańskim, mającej na celu opracowanie skutecznych rozwiązań, które zapewnią bezpieczeństwo produktów ICT. Ograniczenie działalności biznesowej Huawei na amerykańskim rynku nie sprawi, że Stany Zjednoczone osiągną wyższy poziom bezpieczeństwa lub umocnią swoją pozycję w obszarze nowoczesnych technologii. Efekt będzie odwrotny, gdyż Amerykanom pozostaną do dyspozycji rozwiązania o niższej jakości i wyższej cenie. Tym samym Stany Zjednoczone pozostaną w tyle w zakresie wdrażania 5G, co zaszkodzi interesom amerykańskich firm i konsumentów. Ponadto, nieuzasadnione restrykcje będą naruszać prawa Huawei, co będzie skutkować dodatkowymi działaniami natury prawnej.

Na podstawie BBC, Reuters

Opublikowane:
Autor: Jolanta Szczepaniak

Ten artykuł nie ma jeszcze opinii. Bądź pierwszy i zapoczątkuj dyskusję!
Dodaj swoją opinię!
R E K L A M A

 Niestety, ale nie ma jeszcze żadnych opinii.

 Dodaj swoją opinię!