R E K L A M A

Stare komórki na Olimpiadzie w Tokio w 2020 - w jakiej roli?

Opublikowane:

W ostatnich latach największe na świecie firmy technologiczne zwiększyły wysiłki w celu zwalczania globalnego problemu odpadów elektronicznych. Ale bardziej ambitne przedsięwzięcie ekologiczne zaczęło się kilka lat temu w Japonii. Organizatorzy Letnich Igrzysk Olimpijskich 2020 zaczęli zbierać stare smartfony, aparaty cyfrowe, laptopy i inne elektrośmieci, aby zamienić je w ... medale.

Do rozpoczęcia ceremonii otwarcia przyszłorocznych igrzysk olimpijskich zostało 17 miesięcy. A właśnie zakończyła się faza zbierania "surowca" do zrealizowania projektu. W listopadzie 2018 roku Japończycy uzbierali już 47488 ton wyrzuconych urządzeń, a dodatkowe pięć milionów telefonów zostało przekazanych przez klientów największego operatora komórkowego - NTT docomo.

Ze wszystkich tych elektrośmieci ma zostać odzyskana wymagana ilość kruszcu na wszystkie medale z odzysku: 2,7 kg brązu, 4,1 kg srebra i 30,3 kg złota. Z tego zostaną wyprodukowane nie tylko medale na igrzyska olimpijskie, ale też na paraolimpiadę w 2020 roku. Typowy iPhone ma w sobie około 0,034 grama złota i 0,34 g srebra - może to bardziej pomoże wyobrazić sobie skalę tego projektu i to, ile urządzeń było potrzebnych aby uzyskać wymaganą ilość poszczególnych metali.

Na podstawie Phonearena

Opublikowane:
Autor: Jolanta Szczepaniak

Ten artykuł nie ma jeszcze opinii. Bądź pierwszy i zapoczątkuj dyskusję!
Dodaj swoją opinię!
R E K L A M A

 Niestety, ale nie ma jeszcze żadnych opinii.

 Dodaj swoją opinię!