R E K L A M A

Wiceprezes zarządu Huawei zatrzymana w Kanadzie

Opublikowane:
Autor: Adam Łukowski
Meng Wanzhou
Meng Wanzhou
fot. Huawei

Kolejna odsłona wojny handlowej USA z chińskimi gigantami. W Kanadzie dokonano zatrzymania wiceprezes zarządu i jednocześnie dyrektor finasowej Huawei, Meng Wanzhou.

Meng Wanzhou, prywatnie córkę współzałożyciela Huawei, Ren Zhengfeia, zatrzymano 1 grudnia na kanadyjskim lotnisku podczas transferu pomiędzy lotami. Zatrzymania dokonano na polecenie władz USA, które wystąpiły jednocześnie z wnioskiem o ekstradycję pani Wanzhou. Sprawa ma związek z zarzutami o łamanie sankcji nałożonych na Iran.

Huawei wydał oświadczenie, z którego wynika, iż firma nie ma pełnych informacji dotyczących powodów zatrzymania Meng Wanzhou i nie ma wiedzy o jakichkolwiek wykroczeniach, których mogłaby się dopuścić. Firma zastrzega, że respektuje wszystkie prawa i zarządzenia wydane przez Unię Europejską, USA czy ONZ.

Zarzuty pod adresem CFO Huawei są podobne do tych, jakie kierowano wcześniej pod adresem ZTE. Oficjalnie chodzi o naruszenia sankcji, ale powodów prawdopodobnie jest więcej. Obie firmy są na cenzurowanym w związku z podejrzeniami o szpiegostwo na rzecz Chin. Obawy rosną w związku z dynamiczną budową sieci 5G w wielu krajach. W Australii i Nowej Zelandii władze wykluczyły Huawei z budowy sieci 5G, w USA i Kanadzie - również się o tym wspomina. Co więcej, amerykańskie władze chcą, by urzędnicy państwowi mieli zakaz korzystania z jakichkolwiek urządzeń Huawei. Fakt, że współzałożyciel firmy Ren Zhengfei jest byłym wojskowym, z pewnością ma niebagatelny wpływ na zachodnie obawy...

Na podstawie informacji MobileSyrup; czytane: 2483 razy.

Opublikowane:
Autor: Adam Łukowski

Ten artykuł nie ma jeszcze opinii. Bądź pierwszy i zapoczątkuj dyskusję!
Dodaj swoją opinię!
R E K L A M A

 Niestety, ale nie ma jeszcze żadnych opinii.

 Dodaj swoją opinię!