R E K L A M A

Smartfony podrożeją przez UE i licencje na aplikacje Google'a?

Opublikowane:
Autor: Jolanta Szczepaniak
fot. Android

To nie pierwszy przypadek, gdy Komisja Europejska karze Google za praktyki monopolistyczne. Wcześniej nałożyła na firmę rekordową grzywnę - 4,3 miliarda euro - teraz zmusza do zmian, które mogą uderzyć w nabywców komórek z Androidem.

Komisja Europejska uznała że sposób, w jaki Google rozpowszechnia swój mobilny system, jest sprzeczny z prawami antymonopolistycznymi. Konkretnie chodzi o szereg fabrycznie zainstalowanych aplikacji (np. Sklep Play, Mapy, Gmail, YouTube, Chrome), które producenci muszą uwzględniać w oprogramowaniu, aby otrzymać licencję na Androida. Według prawodawców unijnych stwarza to nieuczciwą konkurencję i jest sprzeczne z prawem antymonopolowym. Dlatego Google zmienił politykę dystrybucji aplikacji na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. I będzie pobierał od producentów opłaty za preinstalowane aplikacje i usługi. Będą one udostępniane na zasadzie licencji, za którą będą płacić producenci. Osobnymi pakietami ma zostać objęta wyszukiwarka i Chrome. Zmiana ta wejdzie w życie 29 października.

Zmienić może się też sam system - wciąż pozostanie darmowy, ale teraz producenci w Europie będą mogli sprzedawać telefony z systemami bazującymi na Androidzie, ale mocno zmodyfikowanymi - do tej pory było to niemożliwe. W Chinach wiele modeli pracuje na Androidzie, ale nie ma zestawu aplikacji i usług Google'a. Innym przykładem jest Kindle Fire z systemem Fire OS, również bazującym na Androidzie - ale bez szeregu zwyczajowych aplikacji Google'a.

I teraz pozostaje pytanie - kto finalnie zapłaci za decyzje UE? Google zażądał pieniędzy od producentów, ale możemy się spodziewać, że koszt ten finalnie zostanie przerzucony na końcowego użytkownika. O jakim koszcie mówimy? Według serwisu Verge maksymalna opłata za zestaw licencji na pełen pakiet aplikacji w ramach Google Mobile Services to 40 dolarów za urządzenie. Oczywiście pakiety mogą być bardziej lub mniej zróżnicowane, a stawki będą się różnić w zależności od kraju i rodzaju urządzenia. Pierwsze smartfony, w których zastosowano by ten model licencjonowania, miałyby zostać aktywowane po 1 lutego 2019.

Na podstawie Verge; czytane: 1640 razy.

Opublikowane:
Autor: Jolanta Szczepaniak

Ten artykuł nie ma jeszcze opinii. Bądź pierwszy i zapoczątkuj dyskusję!
Dodaj swoją opinię!
R E K L A M A

 Niestety, ale nie ma jeszcze żadnych opinii.

 Dodaj swoją opinię!