R E K L A M A

Tanie części zamienne wystawią nas na atak hakerów?

Opublikowane:
Autor: Adam Łukowski
Mała rzecz, a cieszy... hakera
Mała rzecz, a cieszy... hakera
fot. Engadget

Wiedzieliście, że naprawiając swój telefon z wykorzystaniem tanich, nieoryginalnych części zamiennych narażacie się na atak hakerów? No to już wiecie...

Sprawę opisuje serwis Engadget. Technikom z izraelskiego Uniwersytetu Ben Guriona udało się ustalić, że niektóre nieoryginalne części zamienne mogą być niebezpieczne dla użytkowników. Inżynierowie przyjrzeli się wyświetlaczom - czyli jednym z najczęściej wymienianych elementów telefonu. To, co odkryli, mrozi krew żyłach.

Naukowcy spróbowali zmodyfikować ekran w prosty i tani sposób. Okazało się, że w module wyświetlacza może być umieszczony dodatkowy mikroukład, działający bez wiedzy użytkownika sprzętu i bez angażowania systemu operacyjnego. Układ jest praktycznie niemożliwy do wykrycia, ale potrafi całkiem sporo.

W czipie może być zainstalowane szkodliwe oprogramowanie. Może ono np. podmieniać "w locie" wybierane przez użytkownika adresy URL na podstawione przez hakerów - tak, że wpisujący je nawet się nie zorientuje. Czip może zapisywać wprowadzane na ekranie hasła, wzory blokady i wszystkie inne informacje, jak choćby treść wiadomości. Możliwe jest nawet przechwytywanie obrazu z kamer telefonu - nawet przy wygaszonym ekranie. Potem wszystko to może być wysłane na zewnętrzne serwery - w wiadomym celu. Na razie nie wykryto jeszcze takiej formy ataku, ale to chyba tylko kwestia czasu.

Uniwersyteccy badacze ustalili, że taki atak przeprowadzony metodą "chip-in-the-middle" jest trudny do wykrycia, a czip jest umieszczony tak, by część zamienna praktycznie nie różniła się wyglądem od oryginału, aby technik dokonujący wymiany jej nie odkrył. Koszt modyfikacji ekranu oceniono na mniej niż 10 dolarów, co czyni tą metodę niezwykle tanią. Co więcej, należy zakładać, że w podobny sposób mogą być "zainfekowane" również i inne podzespoły telefonu, co niestety wiedzie do krótkiej, acz smutnej konkluzji - trzeba korzystać z oryginalnych podzespołów, czyli płakać i płacić.

Poniżej możecie obejrzeć filmy przedstawiające ataki za pomocą podmienionego wyświetlacza. W roli głównej występuje telefon z Androidem, ale badacze zwracają uwagę, że w tym wypadku model nie ma znaczenia - narażone są nawet smartfony z iOS, wbrew obiegowej opinii o bezpieczeństwie tej platformy.


Złośliwy czip w akcji
wideo: CyberHSx przez YouTube

Na podstawie informacji Engadget; czytane: 3259 razy.

Opublikowane:
Autor: Adam Łukowski

Ten artykuł nie ma jeszcze opinii. Bądź pierwszy i zapoczątkuj dyskusję!
Dodaj swoją opinię!
Pobieram dane...
R E K L A M A

 Niestety, ale nie ma jeszcze żadnych opinii.

 Dodaj swoją opinię!